Bajkoterapia to zyskująca na popularności metoda nauki dzieci. Pomaga nie tylko w kwestiach psychoterapeutycznych, ma ona także świetne rezultaty podczas rozluźniających czy edukacyjnych terapii.
Cechy takowych bajek
Przede wszystkim, aby bajka nadawała się do wykorzystania jej w bajkoterpaii powinna mieć szczęśliwe, pozytywne zakończenie. Tego typu opowiadania posiadają nieznany czas, a także dokładne miejsce przebiegu wydarzeń – ukaże to dziecku ponadczasowość prezentowanych wartości. Morał powinien być zrozumiały, istotne aby prezentował aktualne wartości – dobro i prawda zawsze zwyciężają. Bajka powinna pomóc dziecku w identyfikowaniu się z bohaterami opowiadania, a co za tym idzie – powinna pokazywać jak radzić sobie z danymi problemami, jak postępować w kłopotliwych sytuacjach.
Pozytywny wpływ bajek na malucha
Dzięki bajkoterapii wiele z dzieci uczy się nazywać prawidłowo swoje emocje, nie wstydzi się o nich mówić a także rozumie znaczenie miłości i wzajemnej tolerancji w codziennym życiu. Podczas dorastania, dzieciom często towarzyszy poczucie samotności – bajkoterapia pozwala pozbyć się takiego przeświadczenia. Ukazuje ona, że każdy człowiek jest wyjątkowy, pomaga w nabyciu poczucia własnej wartości.
więcej o bajkoterapii można przeczytać na EduKsięgarnia.pl.