Smoczek, zbyt długie karmienie butelką czy rozdrobnionym pokarmem – to wszystko wpływa na liczne wady zgryzu i wymowy u dzieci. Nie da się ukryć, że znacznie łatwiej jest rodzicom używać długo smoczka, skoro to niekiedy jedyny sposób na uspokojenie maluszka. Niestety, nieprawidłowa artykulacja głosek, spowodowana zbyt długim korzystaniem ze smoczka, może być problematyczna w życiu dorosłym.
Kiedy udać się do logopedy?
Jeśli nasza pociecha zaczyna mówić i robi to w sposób niepoprawny, warto od razu udać się na konsultację do specjalisty, który zaleci nam praktyczne ćwiczenia logopedyczne. Dla dzieci wykonywanie takich ćwiczeń musi być połączone z zabawą. Rzadko który maluszek chętnie będzie wykonywał logopedyczne zadania bez odpowiedniej oprawy. Każdy specjalista mający doświadczenie z dziećmi będzie w stanie przedstawić nam szereg zabaw, które usprawnią aparat mowy naszego maluszka.
Co wzmacnia aparat mowy u maluszka?
Obok zestaw ćwiczeń logopedycznych dla dzieci , warto włączyć do naszej codzienności różne zabawy, które wzmacniają aparat mowy. Może to być na przykład dmuchanie baniek, piany z wanny, czy piórek położonych na stole. Warto zaopatrzyć się również w gryzach logopedyczny, dzięki któremu dziecko wzmocni napięcie mięśniowe w buzi.